Rodzicu nastolatka - Twoje dziecko dojrzewa

Będąc rodzicem nastolatka,obserwowałam na ile sprawdzają się pewne prawidłowości rozwojowe dotyczące tego etapu i.... sprawdzają się w 100%. Dlatego chciałabym się podzielić z Wami – rodzicami obecnych i przyszłych nastolatków pewną wiedzą , czasami własną refleksją na ten temat. Zapraszam WAS również do dyskusji o trudach dojrzewania Naszych dzieci i o tym jak możemy ich wspierać ,a być może nawet do uczestnictwa w warsztatach -POLIGON RODZICA NASTOLATKA. Każde młody człowiek , który wchodzi w okres dojrzewania doświadcza kryzysów rozwojowych w następujących obszarach:
1.Kryzys na poziomie biologicznym – intensywne zmiany w rozwoju fizycznym, eksperymentowanie z ciałem i wyglądem: JAK WYGLĄDAM ?
2.Kryzys na poziomie intrapsychicznym – krystalizowanie się tożsamości, poglądów, systemu wartości: JAKI JESTEM ?
3.Kryzys na poziomie społecznym – określanie i testowanie ról społecznych, poszukiwanie swojego miejsca wśród ludzi: KIM JESTEM ?
4.Wzrost autorefleksji, planowanie przyszłości. KIM CHCIAŁBYM BYĆ?

DZISIAJ O ZMIANACH W OBSZARZE CIAŁA I PRZEŻYWANIA CIAŁA PRZEZ NASTOLATKA.

No tak, nasze dzieci przestają być dziećmi , zmienia się ich wygląd i stosunek do swojej fizyczności. Ciało, które zmienia się, które wygląda inaczej, nadwaga lub niedowaga stanowi niejednokrotnie dla nastolatka duży wewnętrzny dramat. Młodzież – zarówno chłopcy jak i dziewczęta zaczynają się baczniej sobie przyglądać , ale też obserwują swoich rówieśników.

Pewnie każdy z nas (rodzice) pamięta ten czas, jak mocno skupialiśmy się na swoim wyglądzie ( urastało to nawet do blokady łazienki ) jak porównywaliśmy się z innymi , czy odstajemy wyglądem i budową ciała czy nie.To ważny element na drodze do akceptacji siebie.

Takie nadmierne zainteresowanie swoim wyglądem, ciałem jest rozwojowe i dotyczy niemal wszystkich nastolatków i powinien z biegiem czasu ustąpić. Warto byśmy pamiętali o tym,że ponieważ jest to szczególnie drażliwy temat i czas dla każdego młodego człowieka to nawet nasze pozytywne opinie dotyczące wyglądu nie zmniejszają niepokoju dotyczącego obserwowanej przez dziecko wady, defektu.Zdarza się tak ,że dorosły –rodzic wypowie mało ważną uwagę lub komentarz na temat wyglądu dojrzewającego chłopca lub dziewczyny - co może być źródłem silnego u nich urazu.

Czego dotyczy najczęściej to niezadowolenie u młodzieży?
Dziewczęta są zazwyczaj niezadowolone z bioder, pośladków, brzucha, ud, wagi (częściej postrzegają siebie jako otyłe) oraz kształtu sylwetki, natomiast chłopcy duże znaczenie przywiązują do ramion, barków, klatki piersiowej, wagi (niepokój budzi tutaj zbyt niska waga).Ciało w okresie dojrzewania i stanowi przestrzeń, w której nastolatek rozwiązuje swoje konflikty wewnątrzpsychiczne i daje temu wyraz poprzez charakterystyczny sposób ubierania się oraz zachowania na pograniczu destrukcji typu: kolczykowanie, tatuaże, nadmierne odchudzanie , eksperymentowanie z wyglądem.

Niestety media, portale społecznościowe nie ułatwiają dzisiaj nastolatkom sytuacji , kreując model wiecznie , pięknego , młodego ciała i narzucając w bezwzględny sposób pewną dyktaturę dotyczącą wyglądu i fizyczności.Pamiętajmy ,że dla Nas dylematy związane z wyglądem mogą się wydawać mało znaczące, natomiast dla Nastolatka jest to problem ogromnej wagi.

mgr Katarzyna Kotulska

Bibliografia:

Renata Arseniuk Dorastanie kryzys i powtórna szansa na rozwój , ORE.