Wskazania do terapii par i małżeństw

Na pewnym etapie związków czy to małżeńskich czy też nieformalnych pojawiają się problemy które powodują, że para nie potrafi dojśc do porozumienia, ma problem z wyrażaniem swoich potrzeb. Zdarza się także, że wyobrażenia o wspólnym życiu z poczatku związku okazują się tylko wyidealizowanym obrazem który nie jest rzeczywisty.Kiedy zaczyna się psuć, większość par próbuje rozwiązywać swoje problemy samodzielnie. Czasami czekają oni na lepszy czas, jednak najczęściej trudności między nimi się nawarstwiają zamiast się zmniejszać. Warto wtedy zastanowić się nad podjęciem terapii małżeńskiej/pary.Terapia par/małżeństw jest szansą na rozwiązanie trudności/problemów, ważne jest jednak by oboje partnerzy mieli motywację do podjęcia wspólnej pracy na rzecz ich wspólnego związku.

Terapia par i małżeństw jest możliwa gdy:

- Para chce poprawić relację między sobą, ulepszyć wzajemne komunikowanie się (wyrażania swoich uczuć, potrzeb, oczekiwań) oraz skuteczniej rozwiązywać problemy.
- Para bojąc się o rozpad związku, chce zapobiec narastaniu trudności i zależy im na odbudowie związku.
- Para chce podjąć próbę porozumienia przed ostateczna decyzją przed rozstaniem/rozowdem/separacją.
- Gdy para podjęła już dezycję o rozstaniu, ale chcę zapobieć napięcią lub znaleźć rozwiązanie problemów istniejących w relacji.
- Partnerzy mają złe doświadczenia nieudanych związków swoich rodziców lub poprzednich swoich związków i chcą zapobiec problemom lub rozwiązać te bieżące.
- Parterzy chcą podjąć terapię jako równoczesna pomoc w inncyh problemach (np. w ramach terapii rodzinnej).

Wśród problemów które pojawiają się wśród par a z którymi pojawiają się u terapeuty to m.in.:

- brak dobrej komunikacji,
- zdrada jednego z partnerów,
- partnerom brakuje wspólnych zainteresowań a cele i plany na przyszłość wydają się nie do pogodzenia,
- partnerstwo jest jednostronne (jedna osoba podejmuje ważne decyzje),
- w związku brakuje zaufania i zrozumienia a partnerzy nie wspierają się nawzajem,
- razem przeżywają zmiany (np. urodzenie lub dorastanie dziecka, odejście dzieci z domu, podjęcie lub utrata pracy), które zaburzają panującą w związku równowagę,
- oboje pragną znaleźć sposób aby zapobiec pogłębianiu trudności w związku jako rodzice doświadczają trudności i chcą rozszerzyć swoje kompetencje wychowawcze,
- oboje przeżyli traumatyczne sytuacje np. śmierć bliskiej osoby,
- w życiu seksualnym oboje przestali odczuwać satysfakcję.

Oczywiście powodów do pracy z terapeutą może być więcej. Zdarza sie także, że na terapię zgłaszają się pary, które chciałyby pogłębić własne rozumienie łączącej ich relacji, poznać mocne strony swojego związku.

mgr Grzegorz Kompert

Bibliografia:
Psychoterapia 4 (155) 2010 str.: 73–81 Wskazania i przeciwwskazania do terapii małżeńskiej/terapii par Małgorzata Wolska